Zveřejňování videozáznamů ze zastupitelstev

Zveřejňujete videa ze zastupitelstev? Vysíláte online Stream? Máte videa uložena na svých webech nebo na Youtube? Jaké s tím máte zkušenosti?

1 Like

Rovnou vykopnu za Psáry. Videa ze zastupitelstev zveřejňuujeme již od roku tuším 2010. Dobrá duše vše natáčí na videokameru a pak sestříhá na DVD. Z nich (nyní již častěji i přímo s originálu) vyrobíme soubor, který se pak nahraje na web. Dříve jsme používali swf (plynulo to z přehrávače, jaký jsme do webu uměli nacpat za rozumného úsilí), ale dnes přecházíme na mp4 (což znamená to zpětně všechno překonvertovat).

Jen jedinkrát se nám stalo, že jsme se tím dostali do problémů, a to když na zastupitelstvu zazněla superhrubá mzda bývalé ředitelky školy. Šlo to na ÚOOÚ a ten nám uložil pokutu a povinnost informaci stáhnout. ve spolupráci s Oživením jsme se však soudili a vyhráli, protože zveřejňování videí je u bás obvyklé a zažité. Od té doby jsme sice opatrnější v přípravách a anonymizaci, ale zase se nebojíme zveřejňovat a je dobře mít možnost si zpětně připomenout kdo co přesně říkal :slight_smile:

Zvažujeme i online stream, ale po našich zkušenostech se trochu bojím zda bychom měli třeba na Youtube záznam pod kontrolou. Chci říci, že live vysílání problém nebude, ale pokud by bylo třeba sáhnout do záznamu třeba z důvodu anonymizace, soubor je soubor. Řešili jste někdy někdo toto? Používáte někdo Youtube?

Videa zveřejňujeme u každého zastupka spolu se zápisy a usnesením např. http://psary.cz/usneseni-zastupitelstva/2020
Kauza UOOU byla popsána nejlépe na stránkách Oživení - https://www.oziveni.cz/2014/12/psary-ochrana-osobnich-udaju-versus-transparentnost-vykonu-verejne-spravy/

1 Like

Zveřejňování úplných, nesestříhaných záznamů jednání zastupitelstva je už “stoletou” samozřejmostí i v Kuřimi. Kdysi (v dobách pandemie GDPR :slight_smile: jsme procházeli záznamy, jestli se tam neventilují osobní údaje. A docela mne překvapilo, že mají zastupitelé takovou kázeň a dávají si na to pozor. Nenašli jsme žádný případ, za který by nás ÚOOÚ mohl popotahovat.
Na FB se vysílá i přímý přenos, ale to nepovažuji až za tak velký přínos. Vzpomínám, jak Brno s velkou parádou spouštělo přímé přenosy, ale záznamy publikovat? To je tenkrát ani nenapadlo. Přímé přenosy mají možná ten smysl, že si při nich občan uvědomí, že kdyby na to nečučel z domu, ale zašel na tu schůzi, mohl k tomu i něco říct :slight_smile:
Záznamy máme dostupné z webu města:


https://www.kurimskymagazin.cz/videoarchiv/zastupitelstva/

Server poskytuje vpsFree.cz, z.s.