Zadržení vody v krajině

Uržení vody v krajině je teď velké téma. Řešíte ho nějak? Mají to řešit obce nebo je to věc krajů či vlády?

U nás v Psárech je to velké téma a nejen kvůli ochraně spodních vod, ale taky kvůli erozi půdy, která je na některých místech enormní (desítky tun ročně). Pokud zaprší, pak to nezřídka končí přívalovým deštěm, protože půda v krajině není schopna zadržet vodu a ve svých důsledcích se kromě vody po silnicích valí i nemalé množství ornice. Pokud tato voda steče do potoka a odplaví se, je to pro nás ještě ta lepší varianta. Říkám pro nás, protože o jednu či dvě obce dál je již tento objem vody takový, že rychle dochází k záplavám. Avšak i nám voda plyne potoky a pokud se vylije dochází k záplavám již u nás a výsledkem jsou materiální škody, ale rovněž zahlcená kanalizace a vyplavená čistírna odpadních vod.

Proto se starosta obce Milan Vácha snaží jednat se zemědělci v okolí, aby postupně obnovovali remízky a úvozové cesty, aby se snažili orat a osívat pole v souladu s krajinou. Je to však jen jeho dobrovolná iniciativa a není způsob, jak podobná opatření vyžadovat.

Máme štěstí, zemědělské družstvo, které v našem katastru působí se o podobné aktivity snaží samo, ale správně argumentuje tím, že řada polí, na kterých pěstují plodiny nejsou jejich, ale mají je pronajaté od soukromých vlastníků, kteří chtějí svůj nájem. V takovém případě nelze než apelovat na vlastníky pozemků, aby nájem zvolili s ohledem na možné nižší výnosy. I tam se však jedná jen o solidaritu vlastníků s krajinou. Možná by stálo za to zavést nějaký motivační prvek pro tyto malovlstníky půdy.

Mimochodem doufáme, že zadržením vody v krajině se také může výrazně zlepšit hladina spodních vod pro studny a vrty.

2 Likes

My v Tabore se snazime primarne na vslatnich pozemcich, kterych mame hodne.

Sepsal jsem koncepci, kterou ale budou jeste dobrusovat odbornici. Primarne chceme obnovovat remizky a aleje u cest + mokrady a tune. Vse idealne s podporou OPZP. Musi ale existovat krajinny projekt, aby jednotliva opatreni davala smysl. Projekce v krajine je ale na tak velkou rozlohu draha a neni na to v soucasnosti zadny titul :frowning:

2 Likes
Server poskytuje vpsFree.cz, z.s.