Veřejná zakázka na projektanty

Zdravím,

jak řešíte veřejné zakázky na projektanty a podobné měkké věci? Řešíme problém, že projektant zfušoval projekt rekonstrukce staré školy, už během Veřejné zakázky na zhotovitele kdy přišlo skoro 80 dotazů se k tomu stavěl zadkem a házel to na profesanty a teď když stavební firma přišla našli tam něco úplně jiného než co tam podle projektanta mělo být.

Chceme to dát na ČKA, ale prostě realita je taková, že na rekonstrukci jsme jednak dostali dotaci a jednak tu budovu v září bezpodmínečně potřebujeme, takže není čas na opakování zakázky.

Pokud nechci příště dát zakázku projektantovi z ruky a potřebuji se vyhnout podobnému fiasku, co radíte?

Díky
Vít Olmr

Zdravím a se značným zpožděním reaguji. Někdy se i šikovní projektanti rádi vejdou do limitu 2mil.+DPH, když ví, že se díky tomu vyhnou otevřenému VŘ. Pak stačí pečlivě vybrat 4-5 vhodných projektantů a ty nechat soutěžit “na cenu”. Tzn. že u zakázek na projekt, u nichž by přepokládaná cena mohla být i 2-3 mil., doporučuji ztlačit ten předpoklad těsně pod limit 2 mil.+DPH a soutěžit to jako zakázku malého rozsahu. Připomínám, že pokud má město směrnici pro zadávání VZ (jen hloupí jí nemají), mělo by v ní pamatovat na situace hodné zvláštního zřetele jako jsou např. zakázky z oblasti tzv, kreativního průmyslu. A při výběru projektanta se té směrnice pak držet, jinak by postup zadavatele mohl být označen za netransparentní.
U projektů, které se ani při nejlepší vůli, nedají zvládnou za cenu pod 2 mil.+DPH, je riziko, že se vám těžko podaří eliminovat “nýmandy”, co nemají do čeho píchnout. A v konkurenci třeba 20 firem, co se budou o zakázku ucházet, může pak zvítězit ten největší zoufalec s nejnižší cenou. Pak je dobré ve smlouvě vymyslet přísné termíny hned ze začátku spolupráce. A to abyste měli zákonný důvod takovou firmu vyrazit, dokud to půjde. Je šance, že včas poznáte, co jsou zač. Ostatní už jen viz Zákon :slight_smile:
S pozdravem
David Holman

Server poskytuje vpsFree.cz, z.s.