Kde se lze dozvědět počty nakažených v jednotlivých obcích?

Lidi, tušíte někdo kde se lze dozvědět na webu počty nakažených v jednotlivých obcíxh. Volat denně na krajskou hygienickou stanici je při počtu více než 4000 obcí blbost. Prymula slíbil to zveřejňovat, hygienici na to kašlou a občané se bojí.

KHS Zlínského kraje se o to pokusili - zveřejnili velmi přehlednou tabulku město / počet nakažených, která dávala lidem (ale hlavně starostům) jistou informaci, kterou mohli předávat dál v obci. Všemi to bylo bráno jako velmi vstřícný krok k občanům - a nepochybně si ušetřili obrovské množství telefonátů. Rovněž argumentovali tím, že tato informace existuje a zatím nebylo zakázáno ji zveřejňovat…

Nicméně velmi záhy si na ně došlápli a tabulka se velmi rychle stahovala z webu. Info v článku na Novinkách.

Už dřív k nám přišla informace, že by starostům měla být tato čísla předávána. Do dneška však nebylo předáno vůbec nic. Někteří kolegové už zvažovali, že by čísla zjistili na základě žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb. Krásná ukázka spolupráce ve veřejné správě… :slight_smile:

Zřetelně odmítavý postoj v tomto směru vyjádřili pánové Prymula a Vojtěch v pořadu Partie 2020-03-22 (v čase 16:00).

Jsme v kontaktu s lidmi z CleverMaps co dělají vzpomínkovou mapu či obecněji se skupinou COVID-19CZ. Snahou je zjistit, je-li a jaký minimální počet obyvatel obce, aby informace mohla být uvolněna (kvůli snadnému vytipování, byť pochybuji, že právě na malých se to dá “utajit”). Zatím nejdetailněji jsem počty viděl v článku na Seznamu z 2020-03-17 (nevím, zda aktualizují. Možná tady?).
Za velmi pěkný zdroj informací považuji články na Wikipedii - svět, ČR, tedy výstupy WikiProjektu SARS-CoV-2.
Osobně bych za užitečnější považoval počet lidí v coronténě, protože k nim je třeba se chovat stejně jako k infikovaným a označení není tolik stigmatizující (vždy hlasuji pro destigmatizaci).

Vypadá to, že starostům příslušných obcí přijde mail že mají v katastru nakaženého. Takže lepší něco než nic.

Slovenské "Národné centru zdravotníckych informácií (NCZI) s tím až takový problém nemá. U nás snad nedospěje k situaci ve Španělsku, ale nepochybuji o opadnutí hysterie a vnímání čísel za obec jako věcných údajů, protože COVIDem dotčení budou i mezi našimi známými a blízkém okolí (čas 53:54).

Slovensko je skutečně otevřenější (=jdou na úroveň obce)

Pro srovnání oficiální kanály

Server poskytuje vpsFree.cz, z.s.